Dieta, ekspert, suplementy, witaminy

Co ekspert zdrowia mówi o suplementach?

Dzisiaj swojego rodzaju premiera na moim blogu 😉 Dlaczego? Z kilku powodów.

☝️Po pierwsze temat wcześniej nie poruszany przeze mnie.
✌️Po drugie na pytania tym razem nie będę odpowiadać ja, tylko ekspert w swojej dziedzinie – Pani Bożena Wrońska, dyplomowana pielęgniarka specjalizująca się w profilaktyce zdrowia i suplementacji. Suplementacją zaczęła interesować się 10 lat temu, kiedy w Polsce był to jeszcze świeży temat. Nauczona doświadczeniem, które nabyła w pracy z pacjentem zaczęła dostrzegać pewne „braki”. Głodny umysł zaczął szukać najlepszych rozwiązań, więc zaczęła zgłębiać temat suplementacji i medycyny naturalnej.

S: Pani Bożeno proszę powiedzieć czym jest profilaktyka zdrowia?
B: Niestety w Polskiej Służbie Zdrowia profilaktyka jest ograniczana do diagnostyki, która tak naprawdę stanowi jeden z ostatnich etapów profilaktyki zdrowia. A więc nie zapobiegamy, tylko leczymy. Natomiast fundamentem profilaktyki zdrowia jest nabieranie i utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia, które nie polega jedynie na zdrowym odżywianiu i uprawianiu sportu, ale również na sprawdzaniu niedoborów witamin, mikroelementów i regularnej obserwacji własnego organizmu.

S: Pracuje Pani w przychodni, czy jest możliwość wykonania takich badań?
B: Tak, można wykonać takie badania, ale w większości są one odpłatne. Na takie badanie może skierować nas lekarz specjalista, jeżeli jest podejrzenie jakiejś choroby. Ale wtedy znowu mamy do czynienia z diagnostyką.

S: A w jaki sposób możemy zadbać o uzupełnienie naszych niedoborów?
B: Niestety większość z nas nie jest świadoma, że obecnie nie jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi wszystkich elementów niezbędnych do zdrowego funkcjonowania, stąd na rynku pojawiły się suplementy diety.

S: Jak stosować suplementy?
B: Musimy być ostrożni, ponieważ suplementy są dostępne bez recepty, co nie oznacza, że są obojętne dla naszego organizmu. Dlatego też, należy je stosować ostrożnie i najlepiej pod okiem specjalisty. Ponadto wybór jest szeroki, i tak jak z jedzeniem są dostępne mniej lub bardziej wartościowe.

S: Czy jest coś, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas suplementacji?
B: Owszem. Do suplementacji musimy podchodzić indywidualnie, ponieważ nie ma złotego środka. Powinniśmy pamiętać, że każdy z nas ma inne niedobory, jest na innej diecie i prowadzi inny tryb życia. Są również osoby, które regularnie stosują różne leki. Dlatego, tak ważne jest wsparcie specjalisty, który dobierze odpowiednie preparaty, bez szkody dla naszego zdrowia.

S: Na czym mogłaby polegać regularna obserwacja własnego organizmu?
B: W dzisiejszych czasach zapomniano o podstawowych formach obserwacji naszego organizmu, która jest jedną z form profilaktyki zdrowia. Jesteśmy zabiegani, szukamy szybkich rozwiązań i skupiamy się na eliminowaniu skutków. A wystarczyłoby poświęcić swojemu organizmowi kilka minut dziennie na jego obserwację. Wygląd naszej skóry, języka, paznokci, włosów, a nawet moczu itp. jest bardzo ważną informacją o stanie naszego zdrowia.

Mam nadzieję, że tekst przybliżył Wam trochę temat suplementów. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, napiszcie w komentarzu – na pewno odpowiemy!

A ja jeszcze raz chciałam serdecznie podziękować Pani Bożenie za przekazanie swojej cennej wiedzy! Dziękuję, spotkanie z Panią to była czysta przyjemność.

Do kolejnego „zaczytania” dziewczyny ❤